Informace o mobilních platformách

Každá mobilní platforma má svá specifika. Podívejte se na vlastnosti těch nejrozšířenějších.

Něco málo o mobilních platformách

Google Android

 • Logo platformy Google AndroidAndroid je nejrychleji rostoucím a také nejrozšířenějším mobilním operačním systémem. Uplatňuje se jak v mobilních telefonech, tak v tabletech a navigacích. Jde o otevřenou platformu s otevřeným zdrojovým kódem (open source), založenou na Linuxu. Původně byl vyvíjen společností Android, kterou v roce 2005 převzal Google. První verze systému Android 1.0 byla představena v září 2008.
 • Výrobci telefonů nemusí za použití Androidu platit, což podstatně snižuje cenu telefonů vybavených tímto systémem. Android tak lze s výhodou používat jako platformu pro firemní mobilní telefony. Ve spojení s mobilními aplikacemi, včetně těch připravených na míru, tak může Android představovat výbornou platformu pro vzdálený přístup k firemním datům či informačnímu systému, podporu procesů apod.
 • Aplikace jsou distribuovány přes Android Market, provozovaný Googlem. V současnosti nabízí Android Market stovky tisíc aplikací, které si mohou uživatelé těchto telefonů stáhnout zdarma. V ČR je na Google Android navázána silná uživatelská komunita, která stojí např. za servery SvětAndroida.cz, AndroidForum.cz či AndroidMarket.cz.
 • Aplikace pro Android se vyvíjí s pomocí Android SDK, s využitím programovacího jazyka Java a knihoven distribuovaných Googlem.

Apple iOS

 • iLogo Platformy iOSOS vyžívají zařízení Applu, jako jsou iPhone, iPad, iPod Touch či Apple TV. Tento systém nenajdete v zařízeních jiných společností, používá jej pouze Apple. Systém iOS vychází z desktopového operačního systémy Mac OS X. Přestože kdysi rychlý růst platformy Applu je dnes již minulostí, stále jde o druhou nejrozšířenější platformu používanou ve smartphonech. V oblasti tabletů je její postavení dominantní.
 • Aplikace pro telefony iPhone jsou kompatibilní i s tablety iPad, i když uživatelské rozhraní aplikace v takovém případě nebývá ideální a je vhodnější sáhnout po aplikaci pro iPad přímo určené.
 • iOS je uzavřený systém, který omezuje možnosti uživatelské instalace aplikací bez využití nastrojů Apple. Aplikace určené pro iOS se distribuují prostřednictvím App Store, který do značné míry předurčil i podobu online marketů konkurenčních platforem. Každá aplikace umístěná v App Store musí projít schvalovacím procesem ze strany Apple, což má jak pozitivní tak negativní důsledky. Až do července roku 2008 nebyly aplikace třetích stran pro iOS oficiálně podporovány, přestože byla možná pomocí tzv. "jailbreaku" telefonu, kterým ovšem uživatelé porušovali licenční podmínky. Při jailbreaku je systém modifikován tak, aby mj. umožnil nahrání Applem neautorizovaných aplikací.
 • Aplikace pro iOS se vyvíjí v jazyku C a Objective-C. Na platformě Mac OS X je k dispozici vývojové prostředí od Apple XCode, nabízené zdarma.

Microsoft Windows Phone

 • Logo platformy Windows PhoneMicrosoft v oblasti mobilních operačních systémů zaspal dobu. Jeho systém Windows Mobile 6 byl představen v únoru 2007 a ani na svou dobu nebyl nijak pokrokový a nesl s sebou řadu problému z minulosti. Postupně byl upgradovaný až na verzi 6.5.5 - této verze bylo dosaženo v květnu 2009 - ale už tehdy bylo jasné, že Microsoft musí reagovat koncepčně zcela novým systémem. K tomu došlu v únoru 2010, kdy Microsoft vydal svoji moderní mobilní platformu Windows Phone 7. Ta není s Windows Mobile 6 zpětně kompatibilní, aplikace určené pro Windows Mobile 6 na Windows Phone 7 nespustíte.
 • Windows Phone 7 obsahuje kompletně přepracované uživatelské rozhraní. Týká se to jak vizuální podoby, tak filozofie ovládání. Microsoft se v tomto novém systému snaží přiblížit uživatelsky atraktivním rozhraním Google Android a zejména Apple iOS. Telefony se systémy od Microsoftu se tradičně používají ve firemním prostředí, a vyznačují se tak výbornou integrací s business systémy Microsoftu (např. Exchange), ale i převážně zábavními službami (např. Windows Live, Zune, Xbox) a také systémy třetích stran (Google Accounts, Facebook, Twitter).
 • Distribuce aplikací probíhá přes Windows Phone Marketplace. Bohužel, více než rok po vzniku platformy Windows Phone 7 je stále velký problém naprostý nedostatek kvalitních aplikací pro tuto platformu. Těch je o několik řádů méně, než kolik jich je k dispozici pro Google Android či Apple iOS.

Stále rostoucí trh

Máme-li plně docenit potenciál, jaký nabízejí aplikace pro mobilní zařízení, musíme si nejprve uvědomit, jaká je situace na světovém i českém mobilním trhu. Podle Asociace provozovatelů mobilních sítí bylo v březnu 2011 na celém světě na 4 miliardy mobilních telefonů. Z nich byly přibližně 1,1 miliardy chytré mobilní telefony, tzv. smartphony, tj. telefony s otevřeným operačním systémem. Právě smartphony jsou těmi mobilními telefony, které přináší zcela nový trh mobilních aplikací a které umožňují používat mobilní zařízení zcela novým způsobem.

Nejenže roste absolutní počet mobilních telefonů, ale zvětšuje se i tempo růstu. Dle společnosti Gartner (viz také zprávy serverů iHNed.cz či AndroidMarket.cz) se v prvním kvartálu roku 2011 ve světě prodalo na 428 milionů mobilních telefonů, což představuje 19% nárůst oproti stejnému období v předchozím roce. Ještě výraznější je tempo růstu, pokud se podíváme pouze na smartphony. Smartphonů se za první čtvrtletí roku 2011 prodalo více než 100 milionů, což představuje nárůst o 85 % oproti stejnému období roku 2010. V celkových prodejích tak sice zatím stále dominují klasické telefony, ale jejich náskok se zmenšuje.

Příčinou jsou zejména cenově stále dostupnější chytré telefony, které si tak může dovolit stále více lidí, stejně jako snižování nákladů na mobilní připojení k internetu, které je pro smysluplné využívání smartphonů nezbytné. Ke změnám dochází i v rámci segmentů smartphonů, kdy smartphony s QWERTY klávesnicí nahrazují telefony s dotykovým displejem, což dále zvyšuje komfortnost ovládání mobilních zařízení, a usnadňuje používání mobilních, ale i webových aplikací. Chytré mobilní zařízení - smartphone nebo tablet - a rychlý a dostupný internet, to je budoucnost! Očekává se, že v roce 2013 překročí počet uživatelů mobilních zařízení uživatele klasických počítačů. Velký podíl v tom sehrají právě tablety, které přináší zcela nový model užívání, který není dosažitelný ani na mobilním telefonu, ani na klasickém počítači či notebooku.

Pokud jde o Českou republiku, v březnu 2011 bylo evidováno 13,4 milionu SIM karet, z nichž více než 2,2 milionu využívalo služeb mobilního internetu. Více než 800 tisíc uživatelů, což představuje 37 % všech uživatelů mobilního internetu, používá smartphony, 1,4 milionu, tj. asi 63 %, pak přistupuje k internetu přes klasické telefony. Mobilní operátoři jsou si vědomi faktu, že již nelze získávat nové zákazníky. Ostatně kdo dnes ještě nevlastní mobilní telefon? Proto se jejich pozornost stále více zaměřuje k datovým službám, které se stávají dostupnějšími, levnějšími a rychlejšími. To představuje dobré podhoubí pro rozvoj mobilních aplikací.

Máte zájem o naše služby? Napište nám.

Pošlete nám vyplněný formulář a buďte ve střehu - do 2 hodin se vám ozveme.

Údaje označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Nebojte, vyplněním formuláře se k ničemu nezavazujete.

 

Poslat emailem