XML

Extensible Markup Language (XML) je rozšiřitelný značkovací jazyk pro hypertext, používaný pro vytváření konkrétních značkovacích jazyků. Je určen pro výměnu dat mezi softwarovými systémy a pro jejich publikování.

Definice pojmu

Jazyk XML byl vyvinut a standardizován konsorciem W3C. Aktuální verze XML 1.1 je v platnosti od roku 2006. Jde o značkovací jazyk patřící do stejné skupiny jako HTML s tím rozdílem, že je zaměřen na popis struktury a obsahu dokumentu. Kombinací přístupu XML a HTML je značkovací jazyk XHTML, který se používá ke tvorbě webových stránek.

XML se využívá také při publikování obsahu v různých zařízeních a různých formátech - tatáž data lze s využitím XML snadno zpracovávat a zobrazovat na různých zařízeních. Typické je využití XML pro serializaci dat a jejich výměnu mezi různými softwarovými či elektronickými systémy. Pokud jde o možnost vytváření odkazů mezi dokumenty, jsou možnosti XML ještě bohatší, než je tomu v případě HTML. Odkazování v XML dokumentech se zabývají standardy XPath, XPointer a XLink.

Dokumenty XML jsou prosté textové formáty v kódování unicode. XML na rozdíl od HTML nemá žádné předdefinované značky, je třeba definovat vždy vlastní značky. Silnou stránkou XML je snadnost automatizovaného zpracování. Jedním z nejčastějším způsobů přístupu k dokumentu je DOM.

Kde najdete další informace

Mohlo by vás také zajímat

Máte zájem o naše služby? Napište nám.

Pošlete nám vyplněný formulář a buďte ve střehu - do 2 hodin se vám ozveme.

Údaje označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Nebojte, vyplněním formuláře se k ničemu nezavazujete.

 

Poslat emailem