RSS

Really Simple Syndication (RSS) umožňuje upozorňovat uživatele na změny na webech bez toho, aby je museli navštívit. Uživatelé ke čtení RSS kanálů potřebují tzv. RSS čtečku. RSS jsou rozšířeným nástrojem pasivního marketingu.

Definice pojmu

RSS patří do rodiny XML formátů, které se využívají ke čtení a přenášení obsahu nebo jeho částí z webových stránek k uživateli.

Technologie RSS umožňuje informovat uživatele, že na webu, který ho zajímá, nastala nějaká změna - byl zveřejněn nový článek apod. Aby to bylo možné, musí se uživatel přihlásit k odběru tzv. RSS kanálu webu ve specializovaném software, tzv. RSS čtečce.

  • RSS čtečka je aplikace určená k přijímání a zpracování RSS kanálů. Pomocí ní mohou být uživatelé informování o změnách na svých oblíbených webech. Funkcí RSS čtečky jsou často vybaveny i internetové prohlížeče či poštovní programy, takže není nezbytně nutné instalovat další software.
  • RSS kanál (RSS zdroj, RSS feed) je speciální soubor založený na XML, který se v pravidelných časových intervalech stahuje z uživatelem zvolených webů do jeho RSS čtečky. RSS kanály jsou poskytovány provozovateli webů, často se s nimi můžeme setkat zejména na zpravodajských serverech. Prohlížeče umí automaticky rozpoznat, že web nabízí RSS kanál, a jeho přítomnost indikují oranžovou čtvercovou ikonou. Uživatel se pak může k odběru RSS kanálu přihlásit.

RSS kanály jsou v současné době velmi oblíbený a rozšířený nástroj pasivního marketingu. Jejich použití je vhodné tam, kde je žádoucí informovat uživatele o novinkách v obsahu webu a přitom nelze předpokládat, že uživatel web pravidelně navštěvuje. Vhodné je použít RSS např. na firemním blogu. RSS kanál může také přinášet informace o novinkách v nabídce specializovaného e-shopu apod.

Kde najdete další informace

Mohlo by vás také zajímat

Máte zájem o naše služby? Napište nám.

Pošlete nám vyplněný formulář a buďte ve střehu - do 2 hodin se vám ozveme.

Údaje označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Nebojte, vyplněním formuláře se k ničemu nezavazujete.

 

Poslat emailem