User story

Pojem user story se v agilních metodikách vývoje softwaru používá pro způsob popisování funkcionalit aplikace z pohledu konkrétních uživatelů. Výsledkem jsou použitelnější weby, které více odpovídají potřebám reálných uživatelů.

Definice pojmu

Známá pravda říká, že "průměrný uživatel neexistuje". Tento princip se odrazil i ve způsobu specifikace webových aplikací (obecně jakéhokoliv software) v agilních metodikách. Ty již nepracují s nekonkrétním "průměrným uživatelem", ale funkcionalita webu je popisována scénáři chování několika konkrétních uživatelů.

Každý uživatelský scénář reprezentuje chování jedné konkrétní osoby, tzv. charakteru, na webu. Pro každý charakter jsou typické jiné činnosti a jiné posloupnosti činností, které si ale vzhledem k reálnosti charakteru dokáže návrhář webu dobře představit.

Správně připravené uživatelské scénáře nám umožní navrhnout web přesně pro lidi, kteří jej budou navštěvovat. Web tak bude maximálně respektovat jejich potřeby. Díky uživatelským scénářům se tak vyvarujeme nahlížení na web z pozice odborníka, ale budeme jej více vnímat z pohledu skutečného uživatele.

Ke každému webu existuje několik uživatelských scénářů, k rozsáhlejším webům nejsou výjimkou ani desítky scénářů.

S uživatelskými scénáři úzce souvisí informační architektura a použitelnost webu.

Kde najdete další informace

Mohlo by vás také zajímat

Máte zájem o naše služby? Napište nám.

Pošlete nám vyplněný formulář a buďte ve střehu - do 2 hodin se vám ozveme.

Údaje označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Nebojte, vyplněním formuláře se k ničemu nezavazujete.

 

Poslat emailem