Smartphone

Chytrý telefon vybavený vyspělým operačním systémem s aplikační rozhraním, které umožňuje vytváření aplikací třetími stranami. Smartphony nabízí svým uživatelům pokročilé funkce téměř srovnatelné s možnostmi počítačů.

Definice pojmu

Mezi charakteristické vlastnosti chytrých telefonů patří.

  • Poskytování pokročilých funkcí srovnatelných s možnostmi běžných počítačů
"Kapesní" velikost telefonů s sebou samozřejmě přináší určité limitace v podobě uživatelského rozhraní (málo komfortní klávesnice, omezená velikost displeje apod.), ale funkčně je nabídka mobilních operačních systému s běžnými počítači srovnatelná. Mezi tyto funkce patří internetový prohlížeč, e-mailový klient, multimediální přehrávač, kancelářské aplikace, organizér, synchronizace dat s počítačem apod.
  • Permanentní připojení k internetu
U chytrých telefonů se počítá s tím, že budou stále připojeny k internetu, a tomu jsou přizpůsobeny i mobilní aplikace. Chytré telefony lze využívat jako plnohodnotné navigace.
  • Aplikační rozhraní mobilního operačního systému
Zatímco v minulosti byly aplikace pro mobilní telefony vytvářeny primárně výrobci telefonů, dnes se těžiště přesouvá k vývojářům na výrobcích zcela nezávislých. To umožňují aplikační rozhraní mobilních operačních systémů, pomocí kterých mohou vývojáři mobilních aplikací funkce mobilních operačních systémů využívat. Z tohoto důvodu se o operačních systémech smartphonů hovoří jako o otevřených, i když to není zcela přesné.

Z výhod chytrých telefonů vyplývají i určitá omezení.

  • Výkonnější a více využívané procesory ve smartphonech s sebou přináší kratší výdrž baterií. Typický smartphone je třeba nabíjet každý den.
  • Pokročilejší hardware je samozřejmě také dražší.
  • U okrajovějších platforem je úskalím malá podpora ze strany výrobců mobilních aplikací, v důsledku čehož nelze všechny funkce mobilního telefonu plně využít.

Chytré telefony se dnes vzájemně příliš neliší hardwarovým vybavení, hlavním zdrojem odlišením je mobilní operační systém, někdy také označovaný jako mobilní platforma.

Nejperspektivnějšími mobilními operačními systémy jsou dnes Google Andorid, Apple iOS a Microsoft Windows Phone. Pokud vás zajímá, jaký tyto platformy mají podíl na trhu, jaké jsou v oblasti chytrých mobilních telefonů trendy a jaká nás čeká budoucnost, podívejte se stránku naší služby mobilní aplikace.

Kde najdete další informace

Mohlo by vás také zajímat

Máte zájem o naše služby? Napište nám.

Pošlete nám vyplněný formulář a buďte ve střehu - do 2 hodin se vám ozveme.

Údaje označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Nebojte, vyplněním formuláře se k ničemu nezavazujete.

 

Poslat emailem