B2B

Business-to-business (B2B) označuje obchodní vztahy mezi firmami, kterých se neúčastní koncoví spotřebitelé, případně koncovými spotřebiteli produktů a služeb jedné firmy je jiná firma.

Definice pojmu

Zkratka B2B pochází z anglického business-to-business, což znamená obchodník-obchodníkovi. V konceptu B2B jde vždy o vztah mezi dvěma obchodními společnostmi. Pojem se také používá pro pojmenování obchodní orientace firmy na dodávky produktů a služeb jiným firmám, ať už tyto firmy jsou či nejsou koncovými spotřebiteli.

K rozvoji B2B obchodu výrazně přispěl Internet, protože umožnil levnou a rychlou výměnu dat mezi firmami, která je předpokladem rychlého doručování nabídky a poptávky, elektronických objednávek, faktur apod. Procesy B2B mohly být díky internetu do značné míry automatizovány.

Specializované systémy, zprostředkovávající obchodní komunikaci mezi společnosti, označujeme jako B2B systémy. Mají často podobu online tržišť s nabídkou dodavatelů z určitého sektoru - typickým příkladem je zajišťování dopravních služeb. Zajímavostí je, že naprostá většina současných B2B systémů je svou kvalitou na nižší úrovni než B2C systémy určené koncovým spotřebitelům.

Kde najdete další informace

Máte zájem o naše služby? Napište nám.

Pošlete nám vyplněný formulář a buďte ve střehu - do 2 hodin se vám ozveme.

Údaje označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Nebojte, vyplněním formuláře se k ničemu nezavazujete.

 

Poslat emailem