Sociální bookmarkování

Sociální bookmarkování plní stejnou funkci jako ukládání záložek v prohlížeči. Sociální bookmarkovací systémy však využívají síly velkého počtu uživatelů a tzv. síťového efektu ke zkvalitňování uživatelského obsahu.

Definice pojmu

Sociální bookmarkování plní stejnou funkci jako klasické ukládání záložek v prohlížeči (Oblíbené v Internet Explorer, Záložky v Mozilla Firefox). Zatímco klasické záložky v prohlížečích jsou jednouživatelské aplikace, sociální bookmarkovací systémy jsou online službami, které využívají síly velkého počtu uživatelů a tzv. síťového efektu.

Tím dokážou jednak rozlišit kvalitnější záložky od těch méně kvalitních, ale i aktivně nabídnout odkazy na další stránky, které uživatel sám ani nechtěl bookmarkovat, ale které by pro něj vzhledem k jeho zájmům a minulé činnosti mohly být zajímavé.

Systémy sociálního bookmarkování, jejichž nejznámějším zástupcem je služba Delicious, umožňují kromě klasického ukládání odkazů "pro vlastní potřebu" také vyhledávání "podobných" článků. Článků, které s námi ukládaným článkem nějak souvisí. Existuje několik základních konceptů, podle kterých lze "podobnost" stanovit.

  • Využití klíčových slov - tagů, kdy se využívá exaktní textové shody v tazích, kterými byly ukládané odkazy označeny. Právě to je důvodem, proč je tak důležité používat při volbě tagů určitá pravidla, jak je uvedeno dále.
  • Vyhledání podle příbuznosti zájmu, kdy se vychází z předpokladu, že pokud množina uživatelů A uloží v určitém počtu případů identický odkaz X (bez ohledu na použité tagy) a jen určitá podmnožina B z množiny A uloží jiný odkaz Y, pak lze uživatelům tvořícím rozdíl množin A a B, tj. těm, kteří mají uloženo X, ale nemají uloženo Y, aby věnovali svoji pozornost právě Y. Toto je pravá podstata "sociálního bookmarkování".

Kde najdete další informace

Mohlo by vás také zajímat

Máte na základě reference zájem o naše služby? Ozvěte se nám!

Pošlete nám vyplněný formulář a buďte ve střehu - do 2 hodin se vám ozveme.

Údaje označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Nebojte, vyplněním formuláře se k ničemu nezavazujete.

 

Poslat emailem